2018
Attendees

  • AllChem Industries - ICG
    Charles McCarrick
    Brian Milan
  • Alpega Group
    Kim Gignac
  • Ambridge Regional Center/ Value Properties
    Von Fisher
  • American Borate Company
    Paul Wilcox
  • American Refining Group
    David Benn
    Luke Rawding
    John Peterson
    Rachelle Heffner
  • AmSpec
    Gerry Mannion
    Bill Johnson
  • Argus Media
    George Eisenhauer
  • Arkema
    Luc Gougeon
  • ASHTA Chemicals Inc.
    Matthew Evangelista
  • Azelis Canada
    Stephane Barbeau
  • BASF Corporation
    Heather Rayburg-Smith
    Joanie Daye
    Nicole Ritter
    Patrick Tingom
    Adam Switzer
    Eric Escobar
    Jeff Evans
  • BHS Marketing/Dubois Chemicals
    Mark Graves
  • BP
    Sam Mawlawi
  • Brenntag
    Lars Schneider
    John Thomas (JT) Hill
    Vincent Benincasa
    Leo Fialla
    Brandon Exnicious
    Kevin Cope
    Leah Singerling
    Eric Fournier
    Paul Rodrigo
    Matt Bennett
    Scott McClain
    Mark Hufford
    Steve Watts
    Kimberly DelSordo
    Adam J. Murphy
    Erin Sedlak
    Rick Sutcliffe
    Kevin Audas
    Courtney Bell
    Don Kelley
  • Calgon Carbon Corporation
    Lisa Reese
    Eric Makar
  • CCC Chemical Distribution Inc.
    Marty Lederman
    Lannie Garcia
    Chetan Sagar
  • Celanese
    Marcus Hayes
  • Celtic Marine Corporation
    Randy Baker
  • Chemformation
    Paul Broome
  • Chemical Solvents Inc.
    Terri Shimensky
  • Chevron Phillips
    Timothy Burrell
    Linda Herbert
  • Civil & Environmental Consultants Inc
    Chris Hortert
    Mary Guinee
    Tom Maher
    Brittany Slater
    Dave Zwastetzky
  • Comet Chemical Company
    Jeff Stewart
  • Connection Chemical LP
    Samuel J McGinness
  • Covestro LLC
    Sarah Roberson
  • D&GG Marketing Communications & Advertising
    Dawn Flenner
    Troy Grossi
  • Dar-Tech Inc.
    Jim Benduhn
  • Datacor Inc.
    Sean Doran
  • The Dow Chemical Company
    Amy Pope
    John Halstead
    Ray Gonzales
    Bob Harris
    Chris Deibel
    Jessica Miller
    Leif Maxwell
    Kyle Roksiewicz
    Brody Russell
    Nawar Dimitry
    Mark Srebinski
    Tyler Thompson
    Nawar Dimitry
    Cindy MacIntosh
    Mark Srebinski
  • Edgewater, Fullscope (A Microsoft Partner)
    Emir Dobraca
    Linda Hope
  • Evonik Corp.
    Robert Taylor
  • ExxonMobil Chemical Company
    Steven E Cassaniti
  • FBC Chemical Corporation
    Owen Hudac
    Dave Hudac
    Pete Hudac
    Zach Hudac
    Laura Augustine
  • Gabriel Performance Products LLC
    Robert S. McCourt
  • Genesis Alkali
    Robert Mulholland
    Betsy Simonds
  • George S. Coyne Chemical Co. Inc.
    John V. Drzewicki
    Thomas H. Coyne Sr.
  • Gillen Company LLC
    Phyllis Henderson
    Don Hart
  • Global Tungsten & Powders Corp
    Katie Johnston
  • Green Chem Industries
    Nicole Parcheta
    Kevin Surgenor
  • GZA GeoEnvironmental
    Heather Jewell
  • Hardy Industrial Technologies
    Brian Desantis
  • Hasa Inc.
    Robert Bzdil
  • ICC Chemical Co.
    Ted Lelek
  • ICIS, The Americas
    Adam Yanelli
  • ICL Performance Products
    Brett May
    John Painter
  • Industrial Steel Drum Institute
    Susan Nauman
  • Innophos Inc.
    Marco Giancaspro
    Matt Phillips
  • International-Matex Tank Terminals (IMTT)
    Cameron Conolty
    Dimitre Kolev
  • Jones-Hamilton Co.
    Brian Schuldeis
  • KIK Custom Products
    Dave Blood
    David Carberry
  • Kuehne Company
    David Zilberfarb
  • Landstar - Shasko Global Logistics Agency
    Troy Shasko
  • Lanxess Corporation
    Jim Raines
  • Leading Marks LLC
    Laurie Barcaskey
  • LexChem Solutions
    Chuck Malloy
  • Lowe Chemical Company
    Kenneth E Lowe Jr
  • The Lubrizol Corporation
    Mike McDonald
    Emily Abraham
  • Lubrizol Specialty Additives
    Kim Hemke
  • LyondellBasell
    Jim Bartley
    Eric Niemi
    Pat Forker
    Alex Vaillalobos
  • Manchester Bidwell Corporation
    Brandon Bowles
    Angelia Bucci
    Emily Dilts
    Matthew Gamble
    Markale Grimmitt-James
    Kristianna Hume
    Minji Pardo
    Ria Thompson
    Christopher Throckmorton
    Heather Stiner
  • McK Construction
    Brad McKibben
  • Megaloid Laboratories
    Debbie McCue
    Jim Veres
    Heather Smith
  • Microsoft, ERP (Enterprise Resource Solutions)
    Gus Towers
  • NACD (National Association of Chemical Distributors)
    Eric Byer
  • Nachurs Alpine Solutions
    Paul Williams
    Charlotte Danals
    Jeff Lagos
  • National Colloid Company
    Jami Wedlake
  • Nease Company LLC
    Gordon Geist
    Frank Anastasia
  • Neo Solutions Inc.
    Jaime Galindo
    John Pannucci
  • Nexeo Solutions
    John Schirra
    Julia Miller
    Robey Swartz
  • Oatey Co.
    Bob Marlowe
    Charles Scholl
  • Occidental Chemical Corp.
    Paul A. Negris
    Greg Vitale
    Olivia Scheyd
    George D. Landry III
    Walter C. Schramm
    Jason A. Welch
    Gordon Bohn
    Kevin M. Conners
    Josh Davidson
  • O'Donnell Consulting Engineers
    Bill O'Donnell
  • Odyssey Logistics & Technology
    Tyler Kemp
  • Old World Industries
    Brian Sokol
  • Olin Chlor Alkali Product & Vinlys
    Ellen Grenke
    Rod Ploughman
    Dereak Spearman
    Aldo Noce
  • Oxiteno USA
    Brian Downs
  • Past General Chair
    Kevin Riley
    John Gearhart
  • Performance Systematics Inc
    Don Zimmerman
  • Phillips 66 Specialty Solvents
    Amruth Eeshwar
  • Pilot Chemical Company
    Paul Washlock
    Patrick McCarthy
  • The Pittsburgh Conference
    Eli Absey
  • Pittsburgh Regional Alliance
    Patty Horvatich
    David Ruppersberger
  • Polyrheo Inc
    Tony Thomas
    Spehro Pefhany
  • Prayon Inc.
    Larry Baum
    Vincent Baker
  • Pressure Chemical
    Leon Perez
  • PVS Chemicals
    Becky Kervin
  • PVS Chloralkali
    Gretchen McEachern
    Jeff Stein
  • PVS Distribution Group
    Bob Fitzgerald
  • PVS Minibulk Inc
    David Philips
  • PVS Technologies
    Jim Bennett
    Craig Mikkelson
    Lauren Kovaleski
  • Rierden Chemical & Trading Company
    Aaron Eckhardt
    Jonathan Rierden
  • Rousselot
    Raymond Merz
    Corey Carter
  • Sasol Performance Chemicals
    Militza Machuca Franco
    John Shaw
  • SE Environmental Health and Safety
    Vance Williams
  • Shamrock Chicago Corp.
    Laurie Pedziwiatr
  • Shell Pennsylvania Chemicals
    Michael Marr
  • Shrieve Miami Chemical
    Hadi Alami
  • Sourcing Strategies Group
    Jim Baehr
  • SPI Pharma In.
    Michael O'Donnell
  • Storchem
    Donald Gill
    Bob Gillies
  • Superior Chemicals-Composites-Recycling
    Tony Bruges
    Mark Cox
  • TAUBER PETROCHEMICAL CO
    Bob Mackenzie
  • Thames River Chemical
    Mena Hanna
    Daniel Wiggins
  • The Thatcher Group
    Ann Pavlick
  • Trammo Inc
    Kevin Kellerman
  • Transchem Inc
    Allen D. Brecht
  • TRInternational Inc.
    Rich McNamara
    Richard G. McNamara III
    Jill Erickson
  • Troy Corporation
    Geoff Webb
  • Univar
    Christopher Ernst
    Duane Ziolkowski
    Bob Akin
    Tim Spehar
    Nicole Bonomini
    Scott Hoernig
    Jeff Carlson
  • University of Pittsburgh
    Abigail Doyle
  • Veckridge Chemical Co Inc
    Tim Rozsa
    Zachary Veca
  • W.K. Merriman Inc.
    David Miller
    Matthew Morosetti
  • Webb Chemical Service Corp
    Andrea Mount
    John Hill
    Charlie Stevens
  • Wolf Container & Chemical
    Justin J. Jamison
    Linda Lee Wolf
  • Worldchem LLC
    Fred George
  • WTS Inc
    Missi Hilliard